Zenon Martyniuk wieszczom nie szkodzi

Dyskusję wywołało zamieszczenie parafrazy piosenki „Przez twe oczy zielone” zespołu Akcent w zeszycie do nauki języka w klasie VI jednego ze znanych wydawnictw edukacyjnych. Internauci zaniepokoili się, że obok wieszczów znajduje się tekst należący do kultury popularnej – piosenka disco polo. Czy do końca słusznie?

Pamiętam prezentację projektu edukacyjnego „Z Norwidem za pan brat. Program artystyczny” zrealizowaną przez grupę uczniów gimnazjum w 2017 r. Gimnazjaliści sami zgłosili się do mnie z propozycją tego projektu. Podjęli się ambitnego wyzwania, jakim była recytacja i śpiew wybranych wierszy Norwida. Szkolnymi hitami stały się śpiewane wiersze: „W Weronie” i „Moja piosnka” II. Grupa projektowa zorganizowała otwarty konkurs literacki z wykorzystaniem twórczości wieszcza. Stworzyli wyjątkowy program artystyczny, w którym pojawiły się spontanicznie dwa przeboje disco polo.

Podczas krótkiej przerwy potrzebnej na pracę komisji konkursowej Dominik Perka uczestnik projektu poprosił mnie o zgodę na wykonanie z własnym akompaniamentem gitarowym dwóch piosenek Zenka. Dominik brawurowo zaśpiewał „Przez twe oczy zielone” i „Kochana wierzę w miłość”. Publiczność była zachwycona. Prezentacja całego projektu wypadła znakomicie. Zenek Martyniuk wieszczowi nie zaszkodził!

Szkoda, że nie nagraliśmy tego wydarzenia, aby je teraz tu udostępnić.

Zostały zapisy w kronice i szkolnym czasopiśmie „Gimek”.

Kliknij tutaj, by przenieść się do opisu projektu edukacyjnego.

Tagi: Zenon Martyniuk, Zespół Akcent, „Przez twe oczy zielone”, „Kochana wierzę w miłość”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *