Projekt „Śladami polskich romantyków” sfinansowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a jego realizacją zajęła się Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. W wycieczce na Litwę, która odbyła się w dniach 1- 6 czerwca 2022 r. uczestniczyły 33 osoby z opiekunami.
Wyjazd stanowił dodatkową nagrodę dla laureatów ogólnopolskiego konkursu związanego z życiem i twórczością Cypriana Norwida ogłoszonego z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin przypadających w 2021 roku. Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych – laureaci konkurów literackiego i plastycznego z różnych regionów Polski. Dołączyli również laureaci konkursu z kilku szkół polonijnych ( Grecja, Kazachstan, Wielka Brytania, Irlandia, Łotwa) na projekt koszulki promującej postać i twórczość Norwida wraz z opiekunami, gdyż reprezentowali oni różne kategorie wiekowe. Ciekawy program wycieczki zapewnił zwiedzenie wyjątkowych miejsc Wilna i okolic, które znane były do tej pory większości jej uczestników głównie z podręczników. Mieliśmy okazję stanąć tam, gdzie byli w różnych momentach życia: Mickiewicz, Słowacki, Moniuszko, Syrokomla. Zaczęliśmy od Ostrej Bramy, bo w Wilnie to zawsze pierwszy punkt programu, potem przyszła kolej na Uniwersytet Wileński, spacer w Zaułek Literacki, zwiedzanie Muzeum Mickiewicza oraz urocze chwile w sielskim klimacie dworku – Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie. Byliśmy też na Cmentarzu na Rossie, gdzie znajdują się między innymi groby słynnych Polaków. Z kolei pobyt w Trokach to głównie zwiedzanie zamku, które stało się fascynującą podróżą w czasie. Tu czekała na nas niespodzianka kulinarna. Jedliśmy kibiny- danie kuchni karaimskiej. W ostatnim dniu pojechaliśmy na Łotwę do Dyneburga. Po drodze zatrzymaliśmy się w Zułowie ( 60 km od Wilna) w miejscu narodzin i dzieciństwa ( do 7 roku życia) Józefa Piłsudskiego. Obecnie rośnie tu dąb, a obok znajduje się kamień informujący o tym miejscu. Wstąpiliśmy także do kościoła św. Kazimierza w Powiewiórce (odległość ok. 6 km od Zułowa), w tym miejscu przyszły Marszałek został ochrzczony. W Dyneburgu spacer wzbogacała relacja przewodnika o historii miejsca, zabytkach, życiu miasta. Byliśmy zaproszeni do Państwowego Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego i do Domu Polskiego. Przewodnikiem po Wilnie była Krystyna Kamińska. Od razu wiedzieliśmy, że to miasto nie ma dla niej tajemnic. Jej entuzjazm w przekazywaniu ciekawostek o miejscach i postaciach nie ma równych sobie. Zakwaterowani byliśmy w gościnnym Domu Kultury Polskiej, gdzie czuliśmy się jak u siebie. Szkoda, że dobre chwile szybko mijają, ani się obejrzeliśmy, jak przyszło nam się pożegnać na Lotnisku Chopina. Były łzy w oczach, ale i radość z udziału w tak wspaniałej wycieczce. Wiem z rozmów z młodzieżą, że wyjazd ten pozwolił im wytworzyć emocjonalny związek z miejscami, obiektami i historią postaci, a to jest najcenniejsze!
Jestem wdzięczna wszystkim osobom począwszy od Pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów –za honorowy patronat nad konkursem, udział w gali wręczania nagród i wyróżnień i pomysłodawcy wyjazdu do Wilna, Pana Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki za inicjatywę konkursu Norwidowskiego, koordynator z ramienia KPRM – Pani Annie Stock – Błażejczyk, władzom i pracownikom Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie za piękną pracę w realizacji tego projektu. Każdy swoim zaangażowaniem we właściwym wymiarze sprawił, że przedsięwzięcie wspaniale zostało zrealizowane. Byłam zaszczycona przydzieloną mi rolą uczestnika – jednego z opiekunów grupy laureatów. W tak wspaniałym gronie uczciłam 200. rocznicę polskiego romantyzmu.
Wioletta Żórawska
Tagi: A. Mickiewicz, S. Moniuszko, J. Piłsudski, J. Słowacki, Wł. Syrokomla, Lelewel,
Wilno, Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, Muzeum Mickiewicza, Uniwersytet Wileński, Zaułek Literacki, Troki, Zamek w Trokach, karaimowie, kibiny.