U źródeł polskiego romantyzmu

Projekt „Śladami polskich romantyków” sfinansowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a jego realizacją zajęła się Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. W wycieczce na Litwę, która odbyła się w dniach 1- 6 czerwca 2022 r. uczestniczyły 33 osoby z opiekunami.
Wyjazd stanowił dodatkową nagrodę dla laureatów ogólnopolskiego konkursu związanego z życiem i twórczością Cypriana Norwida ogłoszonego z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin przypadających w 2021 roku. Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadpodstawowych – laureaci konkurów literackiego i plastycznego z różnych regionów Polski. Dołączyli również laureaci konkursu z kilku szkół polonijnych ( Grecja, Kazachstan, Wielka Brytania, Irlandia, Łotwa) na projekt koszulki promującej postać i twórczość Norwida wraz z opiekunami, gdyż reprezentowali oni różne kategorie wiekowe. Ciekawy program wycieczki zapewnił zwiedzenie wyjątkowych miejsc Wilna i okolic, które znane były do tej pory większości jej uczestników głównie z podręczników. Mieliśmy okazję stanąć tam, gdzie byli w różnych momentach życia: Mickiewicz, Słowacki, Moniuszko, Syrokomla. Zaczęliśmy od Ostrej Bramy, bo w Wilnie to zawsze pierwszy punkt programu, potem przyszła kolej na Uniwersytet Wileński, spacer w Zaułek Literacki, zwiedzanie Muzeum Mickiewicza oraz urocze chwile w sielskim klimacie dworku – Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie…

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, możesz go przeczytać tutaj.

Wilno – Ostra Brama. Tu grupa wycieczkowa rozpoczęła przygodę zwiedzania.

Tablica upamiętniająca obecność A. Mickiewicza w Wilnie.
Ul. św. Jana – miejsce, gdzie znajdowała się drukarnia i księgarnia Józefa Zawadzkiego. Tu ukazały się „Poezje” A. Mickiewicza. Wydarzenie to stanowi umowny początek polskiego romantyzmu.
Pomnik A. Mickiewicza w kościele Św. Janów w Wilnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *