Cyprian Norwid o niepodległości

Dla Cypriana Norwida ważne jest znaczenie duchowej niepodległości, której waga niekiedy mogła być istotniejsza niż niepodległość polityczna.

Zagadka

Z wszelakich kajdan, czy? te są

Powrozowe, złote czy stalne?…

Przesiąkłymi najbardziej krwią i łzą –

N i e w i d z i a l n e !…

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Tytułowa „zagadka” wypełnia trzy pierwsze wersy, a jej rozwiązaniem jest- wers czwarty.

Tym, którzy chcieliby poznać wypowiedzi Norwida na temat niepodległości, polecam publikację Włodzimierza Torunia ”Cypriana Norwida myśli o niepodległości”.

Tagi: Włodzimierz Toruń Cypriana Norwida myśli o niepodległości

1 komentarz do “Cyprian Norwid o niepodległości

  1. Кристина

    Poezja od wieków jest jednym z najpiękniejszych wyrazów uczuć znanym ludzkości, nic dziwnego, że w opisuje także miłość do Polski. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na multimedialne widowisko muzyczne „Biblia Polska”, które wykorzystując słowa poetów opowiada o Ojczyźnie i jej skomplikowanej historii. Premiera części I odbędzie się 17 stycznia 2021 na antenie TVP 3 o godzinie 23:05. Część II będzie można obejrzeć tydzień później, 24 stycznia 2021, także o godzinie 23:05. Projekt „Biblia Polska” to multimedialne widowisko muzyczne, które prezentuje wybór wierszy polskich wieszczów, sięgając do źródeł literackich polskiego patriotyzmu. Sama nazwa koncertu pochodzi od tytułu wiersza Kazimierza Wierzyńskiego. Autorami prezentowanych strof są m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Wyspiański czy Zbigniew Herbert. Słowa uzupełnia specjalnie dobrane animacje, które zmieniają się z każdym utworem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *